Charles Explorer logo
🇨🇿

Pohled na současnou bariatricko-metabolickou chirurgii

Publikace |
2012

Abstrakt

Úvod: V současnosti vzhledem ke stoupající prevalenci obezity a cukrovky druhého typu (DM2) se dá hovořit o dvojité ("twin") metabolické pandemii, na jejímž podkladě dochází k rychlému nárůstu počtu nemocných s metabolickým syndromem (MS). MS sdružuje několik souvisejících onemocnění, jako jsou právě obezita, DM2, dyslipidemie, hypertenze atd.

Na základě těchto onemocnění velmi často rezultuje ateroskleróza, ischemická choroba srdeční, jaterní steatóza až steatofibróza. Tato onemocnění ve svém důsledku vedou k výraznému snížení kvality života a nezřídka i ke zkrácení délky života.

Bariatrická, respektive metabolická chirurgie je v současnosti velmi silným nástrojem pro léčbu morbidní obezity a metabolického syndromu. Metody: Současná bariatricko-metabolická chirurgie používá metody buď restriktivní, malabsorpční, nebo kombinované.

Mezi čistě restriktivní operace lze zařadit adjustabilní žaludeční bandáž a nověji také gastrickou vertikální plikaci. Někteří autoři k čistě restriktivní metodě řadí ještě sleeve gastrectomy, u které však byl kromě restrikce a zrychleného vyprazdňování tubulizovaného žaludku prokázán i efekt hormonální (pokles hladiny ghrelinu).

Za čistě malabsorpční operaci je dnes považována biliopankreatická diverze typu Scopinaro (BPD/S) nebo typu duodenálního switche (BPD/DS). Výsledky: Celkový průměrný pokles hmotnosti po BM operaci bez rozdílu metody a času operace bývá 38,5 kg, 55,9 % EBWL (Excess Body Weight Loss).

Do dvou let od operace bývá průměrný pokles hmotnosti 36,6 kg, 53,8 % EBWL a více než 2 roky po operaci bývá průměrný pokles hmotnosti o 41,6 kg, 59 % EBWL. K vyléčení či zlepšení DM2 dochází po operaci v 86,6 %.

Nejlepších výsledků v chirurgické léčbě DM2 bývá dosaženo ve skupině BPD/DS (95,1 %). Po GBP dochází k vymizení DM2 u 80,3 %, po SG 75,8 % a po AGB 56,7 % obézních diabetiků.

Závěr: Jednou z možností léčby metabolického syndromu je chirurgická léčba, bariatricko-metabolická chirurgie, nejlépe miniinvazivní laparoskopickou metodou. K těmto operacím jsou indikováni především nemocní s těžkým stupněm nadváhy (BMI > 40 kg/m2), u nichž selhala konzervativní léčba, eventuálně nemocní s nadváhou těžšího stupně (BMI > 35 kg/m2), která je spojena se závažnými komplikacemi oběhovými, metabolickými či pohybovými.

V poslední dekádě byla prokázána i možnost léčit chirurgicky cukrovku druhého typu.