Charles Explorer logo
🇨🇿

Lze laparoskopickou adrenalektomii považovat za "zlatý standard"?

Publikace |
2010

Abstrakt

Úvod: Počátek miniinvazivního přístupu v operaci nadledvin můžeme datovat od roku 1992, kdy Gagner jako první na světe provedl adrenalektomii laparoskopickou metodou. Od té doby se laparoskopická adrenalektomie (LA) postupně stala téměř "zlatým standardem".

Typickou indikací k LA je aldosteron-produkující adenom, Cushingův syndrom, feochromocytom nebo méně často se vyskytující adrenální cysty a myelolipomy. Metoda: LA je nejčastěji prováděna transperitoneálním přístupem s polohou nemocného na boku, méně často na zádech.

Retroperitoneální přístup je používán méně. Na základě literárních údajů lze říci, že v poslední době počet laparoskopických adrenalektomií významně stoupá.

V našem souboru bylo od roku 2006 nejprve na I. chirurgické klinice 1. LF UK a VFN a pak na Chirurgické klinice 2.

LF UK a ÚVN v Praze provedeno transperitoneálním přístupem celkem 137 laparoskopických adrenalektomí (LA) u 130 nemocných. Z toho u sedmi byla provedena oboustranná LA.

Ve dvou případech bylo nutno LA konvertovat v laparotomický přístup pro velký rozměr nádoru (13-14 cm). Výsledky: Průměrná délka operace byla 82 minut (40-154 min), u bilaterální LA byla průměrná délka operace 185 minut (125-270 min).

Průměrná velikost odstraněného preparátu pomocí LA byla 4,9 cm (1,8-12,5 cm) s průměrnou hmotností 44 g (18-421 g). Nemocní byli sledováni prvních 24 hodin po operaci na jednotkách intenzivní péče, průměrná doba hospitalizace byla 3,7 dne (2-6 dní).

Závěr: Laparoskopická adrenalektomie se postupně stává metodou "zlatého standardu" pro léčbu velké většiny tumorů nadledvin do velikosti 10 cm bez ohledu na fakt, zda se jedná o benigní či maligní nádor bez známek invaze do okolních tkání.