Charles Explorer logo
🇨🇿

Úloha endoskopické ultrasonografie s cílenou biopsií v diferenciální diagnostice ložiskových procesů slinivky břišní

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2008

Abstrakt

Úvod: Autoři ve svém sdělení hodnotí přesnost predoperační diagnostiky u souboru pacientů s podezřením na tumor pankreatu, kteří byli vhodnými kandidáty operačního řešení. Věnují se zejména roli endoskopické ultrasonografie s cílenou biopsií (EUS s FNAB).

Cíl studie: Cílem studie je prokázat vysokou senzitivitu EUS s FNAB u pacientů s ložiskovým postižením pankreatu na vlastním souboru pacientů. Materiál a metodika: 52 pacientů s patologickým ložiskem v hlavě pankreatu, potencionálně operabilních, byl vyšetřen predoperačné endoskopickou retrográdní cholangiopankreatikografií (ERCP), počítačovou tomografií (CT) a EUS ke stanovení diagnózy a stagingu.

Dále byla provedena cílená punkční biopsie pod kontrolou lineární EUS. Výsledek punkční biopsie byl později porovnán s histologickým nálezem tkání odebraných při operaci (resekát pankreatu u radikálně operovaných, excise či peroperační punkční biopsie u radikálně neresekovaných pacientů) - "zlatým standardem" v rozlišení mezi karcinomem pankreatu a jinými ložiskovými změnami slinivky břišní, zejména při chronické pankreatitidě.

Výsledky: Nejsensitivnější metodou je endoskopická ultrasonografie s cílenou biopsií (senzitivita 78 %), ostatní metody (CT - senzitivita 61 %, ERCP - senzitivita 73 %) jsou v našem souboru pacientů méně citlivé. Ve vyšetřovaném souboru nebyla zaznamenána žádná závažná komplikace vyšetření.

Závěr: Nejvhodnější metodou v diagnostice a stagingu choroby se podle výsledků studie jeví endoskopická ultrasonografie s cílenou biopsií (senzitivita 78%). Výsledky jsou v rámcové shodě s už publikovanými pracemi.