Charles Explorer logo
🇨🇿

Rehabilitace polyneuropatických syndromů

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2006

Abstrakt

Polyneuropatie (PNP) zahrnují heterogenní skupinu onemocnění, která se vyznačují postižením periferních nervů. Většinou se jedná o poruchu difuzní či vícečetnou, která může být symetrická nebo asymetrická, obvykle bývají nejvíce a nejdříve postiženy dlouhé periferní nervy (DK).

Příznaky mohou být senzitivní, motorické i autonomní, často smíšené. Průběh choroby je v závislosti na etiologii akutní, subakutní nebo chronický (chronicko-progredientní).

Podle toho, zda převažuje porucha na úrovni axonu nervu nebo obalu periferního nervu, se PNP dělí na axonální a demyelinizační. Podle etiologie se PNP dělí na řadu podskupin: hereditární, metabolické, zánětlivé - autoimunitní, nutriční, toxické, autoimunitní v rámci systémových chorob a vaskulitid, paraneoplastické.

Z hlediska rehabilitace je důležité zmínit se o třech skupinách polyneruopatií, které se vzájemně liší jak klinickým obrazem a průběhem, tak i terapií včetně rehabilitace. Jedná se o hereditární motoricko-senzitivní polyneuropatie (HMSN), polyneuropatie metabolické (hlavně diabetické) a polyneuropatie zánětlivé (AIDP, CIDP).