Charles Explorer logo
🇨🇿

Neuropatologické nálezy u pacientů s meziotemporální epilepsií: častý výskyt dvojí patologie

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2003

Abstrakt

Východiska. Nejčastějším typem farmakorezistentní epilepsie indikovaným k chirurgickému řešení je meziotemporální epilepsie (MTLE).

Typickým strukturálním podkladem MTLE je meziotemporální skleróza (MTS); ukazuje se však, že histopatologicky a etiopatogeneticky představují pacienti s MTS heterogenní skupinu.Učásti z nich se zjistí tzv. dvojí patologie, tj. fokální léze temporálního neokortexu v kombinaci s MTS. Metodika.

V naší studii jsme histologicky analyzovali resekovanou mozkovou tkáň 15 pacientů (věk 17-38 let) s diagnózou MTLE indikovaných k anteromeziální temporální resekci a neuropatologické nálezy jsme korelovali s anamnestickými údaji a výsledky předoperačních vyšetření. Standardní předoperační vyšetřovací protokol zahrnoval vyšetření elektrofyziologická (EEG, video EEG), zobrazovací (MRI), funkční (SPECT, PET, MRS) a neuropsychologické.

Pomocí konvenčních histologických technik byly analyzovány jak meziální archikortikální struktury, tak temporální neokortex v oblasti pólu. Výsledky.

Ve všech případech jsme histologicky potvrdili klinické podezření na MTS; u 9 z 15 pacientů jsme navíc identifikovali dvojí patologii. Jednalo se předně o vrozené poruchy kortikálního vývoje (v 7 případech).

Pouze v jednom případě byla dvojí patologie odhalena předoperačním vyšetřením. Iniciální inzult, který pravděpodobně souvisí s rozvojem MTS (komplikované febrilní záchvaty, kraniocerebrální poranění, meningoencefalitis) jsme v anamnéze vysledovali u 12 pacientů (80 %).

U všech tří pacientů bez predisponující anamnézy jsme odhalili vrozenou abnormitu neokortexu. Diskuse.

Domníváme se, že u části nemocných bez iniciálního inzultu vzniká MTS právě následkemvrozených kortikálních změn.Z předkládaných dat je zřejmé, že neuropatologické vyšetření nejen významně přispívá k pochopení etiopatogeneze farmakorezistentní epilepsie, ale může i ovlivnit léčebný postup u epileptochirurgických pacientů.