Charles Explorer logo
🇨🇿

Totální endoprotéza kyčelního kloubu z MIS-AL přístupu - porovnání se standardním anterolaterálním přístupem

Publikace |
2009

Abstrakt

ÚČEL STUDIE: Techniky minimálního invazivního chirurgického zákroku (MIS) se v poslední době staly silnými a účinnými marketingovými nástroji, které pacient často vnímá jako kritérium standardu chirurga a instituce. Kromě studií uvádějících výhody minimálně invazivních postupů někteří autoři nedávno nenašli žádné takové přínosy nebo dokonce poukázali na některé nevýhody.

V tomto článku představujeme vlastní pohled na toto téma. Naše definice minimálně invazivního chirurgického zákroku: minimálně invazivní postup je takový, že optimálně provedený řez pomocí anatomických intervalů bez poškození svalových vložek nám umožňuje získat dobrý přehled o operačním poli a bezpečně provést plánovaný chirurgický zákrok.

Díky tomuto optimálnímu přístupu je možné zkrátit řezy kůže. MATERIÁL: Mezi 21. dubnem 2005 a 28. prosincem 2006 bylo na oddělení ortopedické chirurgie ILF Bulovka provedeno prvních 40 operací MIS hip.

Kontrolní skupinu tvořilo čtyřicet pacientů, kteří byli ve stejném období operováni na anterolaterálním standardním přístupu a kteří splňovali stejná indikační kritéria, včetně věku. Do obou skupin byly zahrnuty všechny rutinně používané typy implantátů.

METODY: Pro objektivní hodnocení potenciálních rozdílů mezi chirurgickými výsledky obou technik byly zaznamenány následující parametry: provozní doba, perioperační krevní ztráta, před a pooperační hladiny Hb, hladina Hb první pooperační ráno, množství krve odváděné pomocí Redonova odtoku, počet anodynních aplikací (nepřímé hodnocení pooperační bolesti) a délka pobytu v nemocnici. Parametry byly porovnány zvlášť pro cementované a necementované implantáty.

Výsledky byly vyhodnoceny pomocí párového t-testu, přičemž hladina významnosti byla nastavena na hodnotu p <0,05. VÝSLEDKY: Porovnání výsledků MIS-AL s výsledky standardního postupu totální náhrady kyčle neprokázalo žádné významné rozdíly, a to ani při dalším sledování; do konce roku 2008 nebylo hlášeno žádné selhání implantátu ani nutnost revize artroplastiky.

DISKUSIE: Jedinou nespornou skutečností je, že všechny dosud popsané výhody minimálně invazivních technik se vztahují pouze na čas, protože usnadňují rychlejší opravu měkkých tkání; proto tyto techniky pouze zkracují zotavení a tím urychlují návrat operovaného kyčle do plné funkce. ZÁVĚRY: Na základě srovnání standardních anterolaterálních a minimálně invazivních technik lze dojít k závěru, že přístup MIS-AL je účinný i bez použití speciálního vybavení.

Výsledky této studie však neposkytly jednoznačnou podporu její výhodě oproti klasické technice.