Pectus carinatum (ptačí hrudník) je druhá nejčastější deformita hrudníku po pectus excavatum. Při pectus carinatum prominuje sternum a přilehlé chrupavky ventrálním směrem.
Od roku 1985 do roku 2004 bylo na pracovišti autorů operováno 483 pacientů s deformitou hrudníku, z toho bylo 168 (35 %) pacientů s pectus carinatum. Bylo operováno 136 chlapců a 32 dívek.
Pectus carinatum nepůsobí u většiny pacientů zdravotní problémy. Důvodem operace jsou problémy psychické.
Pacienti s asymetrickým pectus carinatum nebo s kombinovanou formou deformity mají astenický habitus, vadné držení těla, skoliózu, respirační infekty. U těchto pacientů je operace indikována pro zdravotní obtíže.
V souboru posledních 15 operovaných pacientů autoři provedli porovnání Hallerových indexů a výsledků spirometrie před operací a po operaci. Porovnáním výsledků spirometrie zjistili příznivý vliv operace na plicní funkce.
Velikost deformity hrudníku byla objektivizována Hallerovým indexem z CT nálezů. Hallerův index (poměr největšího latero-laterálního rozměru hrudníku k rozměru předozadnímu) byl před operací 1,87, po operaci 2,32.