Charles Explorer logo
🇨🇿

Pozdní zjištění cystického tumoru pankreatu

Publikace |
2006

Abstrakt

Úvod: Cystické tumory pankreatu tvoří 1 % všech maligních neoplazií slinivky břišní. Rozlišujeme 2 varianty onemocnění.

Serózní cystadenom je ve většině případů benigní nádor. Naproti tomu mucinózní cystický nádor pankreatu má vždy maligní potenciál a jeho nejagresivnější formou je invazivní mucinózní karcinom.

Popis případu: Autoři diskutují případ nemocné s rozsáhlým cystickým tumorem pankreatu. V anamnéze měla nemocná epizodu akutní pankreatitidy s následným rozvojem pseudocysty kaudy pankreatu, která si vyžádala opakované chirurgické revize.

Po několika letech došlo ke zvětšování cystického útvaru v levé polovině břicha. Na základě provedených zobrazovacích vyšetření (endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie - ERCP, výpočetní tomografie - CT, endosonografie - EUS) jsme nemocnou indikovali k operačnímu řešení.

Peroperačně jsme nalezli rozsáhlý cystický tumor retroperitonea od levé poloviny bránice do malé pánve. Provedli jsme exstirpaci tumoru se splenektomií, levostrannou nefrektomií, resekcí lienální flexury tlustého střeva, distální pankreatektomií a resekcí části levé poloviny bránice.

Mikroskopicky byl v resekátu potvrzen invazivní mucinózní cystadenokarcinom pankreatu. Pooperačně nemocná prodělala 6 cyklů chemoterapie.

Deset měsíců po operaci je nemocná bez známek recidivy nádorového onemocnění. Závěr: Mucinózní cystické nádory pankreatu mají vždy maligní potenciál.

V předoperační diagnostice má kromě USG, CT, MR a ERCP důležitou roli EUS s možností aspirační biopsie a cytologie a stanovení hladiny karcinoembryonálního antigenu (CEA) v odebraném mucinu. Jedinou léčebnou modalitou je radikální chirurgická exstirpace tumoru.