Léčba infekce při náhradách kloubů, což je složitá záležitost, je právem považována za jeden z nejdražších ortopedických postupů. Volba léčby je stanovena řadou kritérií, která jsou založena na přesné anamnéze pacientů a jejich klinických, zobrazovacích a laboratorních údajích. Řízení infekce odráží vývoj v oblasti artroplastiky.
V minulosti byla terapie poměrně jednoduchá, zahrnovala odstranění implantátu, eradikaci infekce a jednoduchý anatomický zásah, aby byla končetina užitečná pro pacienta, často za cenu mnoha ústupků. V současné době, s rychlým rozvojem aloplastických zákroků, rostou požadavky pacientů na pohyb kloubů a konečným cílem je nová a plně fungující kloubní protéza.
Tato léčba je založena na včasné diagnostice a včasném chirurgickém zákroku. Antibiotická léčba samotná je indikována pouze u infekce Coventry typu I, kdy jsou pozitivní výsledky bakteriální kultivace známy až po chirurgickém zákroku. Šestitýdenní kurz antibiotik se podává podle citlivosti izolovaného bakteriálního kmene.
Přestože je léčba preferována pouze antibiotiky, její dlouhodobé výsledky, s výjimkou výše uvedené indikace, jsou zcela neúčinné. Při infekci typu II je indikována chirurgická prohlídka a výplach bez odstranění implantátu a následný průběh antibiotik.
Procedura zahrnuje důkladné odstranění debridementu a výměnu kloubové komponenty, následovanou konvenčním výplachem výplachu. Jednostupňová reimplantace vyžaduje odstranění implantátu, debridement a vložení nového implantátu.
To je indikováno u pacientů s aloplastickou infekcí typu III a typu Gram-pozitivních bakterií, které nevytvářejí vrstvu glykalyly, au pacientů, u nichž je kostní dno bez větších defektů. Metoda volby je implantát fixovaný antibiotikem naloženým cementem.
Jednostupňová reimplantace je spojena s kratší nepřítomností v práci, nižšími náklady a lepším komfortem pro pacienta. Obecně je preferována dvoustupňová reimplantace.
Je indikován u aloplastických infekcí typu III a typu IV způsobených rezistentní nebo polymikrobiální flórou nebo bakteriemi produkujícími glykalylyx a u pacientů s velkými defekty kostního lůžka. První stupeň zahrnuje odstranění všech protetických složek, důkladné odstranění debridementu a zavedení cementu, konvenčního nebo artikulačního, distančního prvku.
Následuje zavlažování laváže. Na základě klinických a laboratorních nálezů je postup ve druhé etapě prováděn po 6 až 12 týdnech a je vložen nový, obvykle bezcementový implantát a defekty jsou opraveny, pokud jsou přítomny.
Při léčbě infikované aloplastiky má cementová rozpěrka dvě role; poskytuje stabilitu kloubní oblasti po odstranění náhrady a uvolněním antibiotik brání kolonizaci spaceru bakteriemi. Rozpěrka cementu může být připravena několika způsoby.
Autoři upřednostňují modifikaci pouze z kostního cementu zatíženého antibiotiky, který je formován tak, aby mohl plnit svou stabilizační funkci a v kyčelních kloubech částečně také svou lokomotorickou funkci. Mezi další možnosti patří komerčně vyráběná cementová rozpěrka, která má tvar cervikokapitální protézy a je umístěna pouze v kostním loži, nebo systém PROSTALAC.
Třístupňový reimplantační postup je vhodný k léčbě rozsáhlých kostních defektů, u nichž lze očekávat použití velkého množství morselizovaného homograftu. Kostní lůžko vytvořené z homografů se nechá začlenit po dobu asi 6 měsíců a ve většině případů se následně vloží bezcementový implantát.