Charles Explorer logo
🇨🇿

Srovnání metody M2A endoskopické kapsle a push enteroskopie v diagnostice chorob tenkého střeva

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu, 2. lékařská fakulta |
2008

Abstrakt

Úvod: Je všeobecně známo, jak náročný problém představuje přesná diagnostika chorobných stavů tenkého střeva. Mezi nejzávažnější patří krvácivé stavy.

Nová metoda M2A endoskopické kapsle je diagnostickým řešením pro tato onemocnění. V práci jsme porovnali výsledky s rutinně prováděnou push enteroskopií.

Cíl studie: Cílem našeho sledování bylo v rámci randomizované srovnávací studie zjistit diagnostický význam M2A endoskopické kapsle ve srovnání s push enteroskopií a porovnat naše výsledky s výsledky ostatních autorů. Materiál a metodika: Do našeho souboru byli zařazeni především pacienti starší 18 let s krvácením do zažívacího traktu, u kterých nebyl objasněn zdroj krvácení běžně používanými metodami (gastroskopií, kolonoskopií, enteroklýzou).

U těchto pacientů bylo provedeno vyšetření M2A kapslí a enteroskopií. Výběr pacientů pro tato vyšetření byl prováděn na základě náhodného výběru sudých a lichých čísel.

Výsledky: V našem souboru bylo celkem vyšetřeno v letech 2005-2007 250 pacientů, z toho 129 metodou M2A kapsle a 121 push enteroskopií. Hlavní zastoupení v pracovních diagnózách mělo neobjasněné krvácení do tenkého střeva, hypochromní anémie a idiopatický střevní zánět (IBD).

Z objektivně prokázaných patologických nálezů je zřejmé vysoké procento senzitivity i specificity metody M2A kapsle především u neobjasněného krvácení do tenkého střeva. Rovněž u malabsorpčního syndromu bylo procento pozitivity vysoké.

Závěr: Přínosem metody M2A kapsle je vysoká diagnostická výtěžnost, neinvazivita a zachování komfortu pro pacienta. Proto by se metoda M2A kapsle měla stát metodou volby pro diagnostiku krvácení do zažívacího traktu.