Helicobacter pylori (dále HP) je známým patogenem především v žaludku, a je nejčastěji se vyskytující infekcí v populaci. V literatuře je udáván přímý vztah infekce HP a chronické gastritidy, vředové choroby, žaludečního adenokarcinomu, MALT lymfomu, ale i dalších onemocnění.
V poslední době bylo publikováno několik prací zabývajících se vztahem HP a onemocnění dutiny ústní. Oblast orofaryngu může být vystavena působení HP cestou gastroezofageálního refluxu.
Předpokládá se, že infekce HP zde může vyvolávat obdobné imunitní změny jako v žaludku, a tím přispívat k rozvoji různých patologií. HP je schopen ovlivnit produkci různých cytokinů a regulačních molekul, které mohou působit při rozvoji nádorového onemocnění (např. spinocelulárního karcinomu) orofaryngu.
Několik studií prokázalo přítomnost HP v zubním plaku. Jen ojedinělé studie zkoumaly přítomnost HP v tonzilách, kde se podobně jako v žaludku jedná o lymfatickou tkáň vázanou na sliznici (MALT).
Tyto studie přinesly rozporuplné výsledky. Otázkou zůstává, zda může HP přežívat ve tkání patrových tonzil a zda se zde účastní rozvoje patologických procesů.