Infekce horních cest dýchacích (HCD) bývají sice jen vzácně smrtelná, ale jsou zdrojem mimořádné nemocnosti, u dospělého jednotlivce každoročně vyvolává dvě až tři onemocnění. V dětském věku jsou infekce dýchacích cest na prvním místě v nemocnosti a v ambulantní péči nejčastější příčinou antibiotické preskripce.
Iniciální terapie je ve velké většině empirická a jen vzácně na základě kultivačních výsledků specifická. Ani kultivační vyšetření však nemusí být interpretováno správně, resp. místo odběru materiálu nemusí být ve vztahu k orgánovému postižení.
Horní část dýchacího traktu je u zdravé populace osídlena pestrou paletou mikroorganismů. Převážná většina respiračních onemocnění je však virové etiologie a antibiotická léčba naopak působí nepříznivě.
Dolní cesty dýchací chráněné řasinkovým epitelem, hlenem a makrofágy jsou u zdravého jedince mikrobů prosté. Respirační infekce v ambulantní praxi jsou nejčastější příčinou antibiotické preskripce a tvoří až dvě třetiny celkové antibiotické preskripce.
Navíc v převážné většině jsou respirační infekce vyvolány viry, na která antibiotika nepůsobí, naopak jejich podání může pacienta poškodit.