Komunitní pneumonie, označovaná také zkratkou CAP (community-acquired pneumonia), je onemocnění, které probíhá s různým stupněm závažnosti, od infekcí samoúzdravných po smrtelné pneumonie dětí i dospělých. Příčin rozdílného průběhu CAP je více, mezi hlavní patří vlastnosti původců této infekce, případné základní neinfekční onemocnění pacienta a zvolený způsob léčby.
V rozvaze o léčbě daného pacienta je třeba brát v úvahu, že jeho základní onemocnění lze upravit jen částečně, a druh, patogenitu ani stav citlivosti mikroba způsobujícího pneumonii nelze ovlivnit vůbec. Průběh a výsledek léčby pneumonie proto závisí především na posouzení přítomnosti příznaků typických pro daného původce, závažnosti stavu pacienta, na epidemiologické situaci a volbě správného postupu.
Průběh mírné a středně závažné pneumonie ovlivňuje aplikace antibiotik jen minimálně,1 zatímco pro dobrý výsledek léčby pneumonie se závažným průběhem, zejména je-li způsobena pneumokoky, je zvlášť významná časná volba účinného antibiotika a způsob jeho aplikace. Cílem tohoto sdělení je na základě vlastních údajů o stavu rezistence k antibiotikům a klinických zkušeností posoudit pozici penicilinů a makrolidů v léčbě závažných CAP způsobených pneumokoky v České republice (ČR).