Charles Explorer logo
🇨🇿

25leté zkušenosti s operacemi koarktace aorty v novorozeneckém věku

Publikace |
2005

Abstrakt

Úvod: Symptomatická koarktace aorty v novorozeneckém věku je kritická srdeční vada, která vyžaduje urgentní chirurgický zákrok, protože nedostatečný průtok krve do dolní poloviny těla vede k ischemizaci splanchnických orgánů, oligurii až anurii, které spolu se selháním levé komory mohou vést ke smrti dítěte. Přehled pacientů a výsledky: V Dětském kardiocentru Fakultní nemocnice Motol bylo v letech 1978-2002 operováno celkem 281 novorozenců s koarktací aorty.

Ve 192 případech (68,3 %) byla koarktace aorty spojena s jinou vrozenou intrakardiální vadou, nejčastěji s defektem komorového septa, transpozicí velkých arterií nebo aortální stenózou. Hypo-plazie aortálního isthmu byla nalezena u 249 operovaných (88,6 %), hypoplazie transverzálního aortálního oblouku u 93 no-vorozenců (33 %).

U 242 pacientů byla provedena resekce koarktace s přímou anastomózou aorty, u 35 pacientů byla koarktace aorty řešena Waldhausenovou plastikou isthmu aorty pomocí levostranné podklíčkové tepny, ve dvou případech byla provedena plastika aortálního oblouku stěnou homograftu, ve dvou případech plastika isthmu aorty záplatou z cévní protézy nebo konduitem. Hypoplastický transverzální aortální oblouk byl u 40 pacientů rozšířen reverzní Waldhausenovou plastikou pomocí levostranné podklíčkové tepny.

U srdečních vad s vysokým plicním průtokem byla současně s operací koarktace provedena u 95 pacientů (33,8 %) bandáž plicnice, v 10 případech byla koarktace spojena s jinou intrakardiální vadou a byla řešena radikální korekcí pomocí mimotělního oběhu. Rekoarktace aorty byla diagnostikována u 51 pacientů (18,1 %), v 29 případech byla řešena balonkovou angioplastikou, u 15 pacientů byla nutná reoperace.

V letech 1978-1990 byla operační mortalita 22,1 %, v letech 1991-2002 poklesla na 7,8 %. Závěr: V současné době je operováno více než 50 % pacientů s koarktací aorty v novorozeneckém věku.

Původní plastika isthmu aorty pomocí levé podklíčkové tepny byla zcela nahrazena resekcí koarktace s přímou anastomózou aorty. Došlo k poklesu mortality, morbidity a snížil se výskyt rekoarktace aorty.

Některé intrakardiální vrozené vady spojené s koarktací aorty je možno úspěšně radikálně operovat již v novorozeneckém věku. Nutné je dlouhodobé sledování pacientů po operaci pro možnost vzniku rekoarktace v místě anastomózy nebo vývoje aortální stenózy při bikuspidální aortální chlopni.