Charles Explorer logo
🇨🇿

Současný pohled na anestezii dětí

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2012

Abstrakt

V České republice je podáno přibližně 100 tisíc anestezií ročně pacientům v dětském věku. Indikace jsou jak chirurgické, tak nechirurgické (diagnostické).

Přibývá radikálních operačních výkonů a výkonů v nejnižší věkové skupině (novorozenci a nedonošení). Předoperační vyšetření odpovídá závažnosti výkonu.

U elektivních výkonů do středního rozsahu postačí vyšetření pediatrem. Úvodní kapitoly shrnují fyziologické a farmakologické odlišnosti dětského věku a jejich dopad na plánovanou anestezii. Předoperační lačnění je zkráceno na 2 hodiny pro čiré tekutiny a 4 hodiny pro kojení.

Premedikace obsahuje převážně sedativní složku midazolam. Úvod do anestezie je u malých dětí obvykle inhalační, u větších intravenózní. Nejčastěji podávanými léky v anestezii dětí jsou inhalační anestetikum sevofluran, nedepolarizující svalová relaxancia cisatracurium a rocuronium, opiáty sufentanil a morfin a lokální anestetikum levobupivacain. Úvod do celkové anestezie se provádí obvykle inhalačně sevofluranem, u větších pacientů i. v. podaným propofolem.

Anestezie se vede buď jako doplňovaná, nebo kombinovaná s některou z epidurálních technik, které jsou stále častěji uplatňovány. Podmínkou úspěšné anestezie dítěte je zkušený anesteziolog, moderní, kompletně vybavený anesteziologický přístroj, léky a pomůcky odpovídající věku dítěte a zajištěná pooperační péče.

Množství komplikací a případné dlouhodobé následky opakovaných anestezií jsou potom zanedbatelné.