Charles Explorer logo
🇨🇿

Zvládání exacerbací chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN)

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2007

Abstrakt

Exacerbace CHOPN je definována jako příhoda v průběhu nemoci, která je charakterizována změnou obvyklé dušnosti, kašlem a/nebo vykašláváním nad obvyklé každodenní kolísání těchto potíží, která začíná náhle a může zdůvodňovat změnu v zavedené léčbě u nemocného s CHOPN. Nejčastější příčiny exacerbace jsou infekce tracheobronchiálního stromu.

Znečištění ovzduší je příčinou asi deseti procent exacerbací. Příčinu asi jedné třetiny těžkých exacerbací nelze zjistit.

Při exacerbaci dochází k bronchospazmu, k edému sliznice bronchů a ke stagnaci hlenu. Vzhledem k tomu, že stěna bronchů je již většinou primárně zesílena, dochází k výraznému zvýšení rezistence.

Vznikají oblasti s nízkým poměrem ventilace-perfuze. Značně se zvyšuje hyperinflace i iPEEP (elastické napětí, které je přítomno na úrovni funkční reziduální kapacity- FRC).

Hlavním příznakem exacerbace je pocit ztíženého dýchání, který je často doprovázen sípáním a pocitem tíhy na hrudníku, zvýšením kašle a tvorby sputa, změnou barvy nebo viskozity sputa a teplotou. Exacerbace se mohou také projevovat množstvím necharakteristických obtíží, jako je nevolnost, nespavost nebo naopak spavost, únavnost, deprese a zmatenost.

Léčba exacerbace, jak ambulantní, tak nemocniční, je symptomatická. Příznaky obstrukce léčíme podáním bronchodilatancií a kortikosteroidů, hypoxémii podáním kyslíku, známky bakteriální infekce antibiotiky.