Helicobacter pylori (HP) je gramnegativní, mikroaerofilní bakterie, podílející se v lidské populaci na vzniku gastritid, gastroduodenálních vředů a žaludečních malignit. Infekce může být získána již během dětství a probíhat latentně po celý život.
Zvýšený výskyt je zaznamenán v rozvojových zemích. Ve státech střední a východní Evropy se promořenost udává od 60 do 95 %.
V posledních letech je diskutována otázka kolonizace orofaryngeální a epifaryngeální lymfatické tkáně tímto mikrobem a její možná funkce jako extragastrického zdroje infekce HP. Mikrob byl detekován v dentálním plaku, ve slinách, v adenoidních vegetacích u dětí, v tonzilární tkáni a rovněž v tekutině ze středouší.
K záchytu infekčního agens byla použita řada detekčních metod. Za vysoce citlivou metodu je považována detekce genetické informace pomocí specifické hybridizační sondy v rámci techniky PCR, resp. real-time PCR.
Dále zůstává otevřena otázka vlivu HP infekce na vzniku a vývoji orofaryngeálního karcinomu. Tato teorie je podpořena faktem, že HP zvyšuje produkci některých cytokinů a regulačních molekul, např.: EGF, TGF a NOS, způsobujících zvýšenou buněčnou proliferaci a nádorovou transformaci.
Zda takto HP působí i v lymfatické tkáni orofaryngu, nebylo dosud zkoumáno. Cesty přenosu uvedeného patogenu nejsou doposud zcela objasněny, předpokládá se cesta oro-orální či oro-fekální.
Souvislost mezi přítomností HP v ústní dutině a v žaludku není dosud zcela ozřejmena. Některé práce dokládají nález odlišných genotypů HP v orofaryngu a v žaludku.
V následujícím článku jsou shrnuty výsledky publikací zabývajících se výskytem HP v orofaryngu, vztahem oro/epifaryngeální a žaludeční infekce HP a rovněž jsou diskutovány možnosti diagnostiky HP v orofaryngu.