Charles Explorer logo
🇨🇿

Konsensus používání antibiotik III. Chinolony

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2006

Abstrakt

Chinolonová chemoterapeutika se používají v léčbě močových infekcí od 60.let minulého století. V průběhu posledních 25 let jsou do klinického používání zaváděny jejich deriváty se systémovým účinkem, souhrnně nazývané fluorochinolony.

Současné fluorochinolony lze charakterizovat jako baktericidní přípravky se širokým antimikrobním spektrem, vysokou biologickou dostupností perorálních forem, dlouhým biologickým poločasem a dobrou snášenlivostí. Pro dosud nevyjasněné působení na vyvíjející se pohybový aparát dětí, případně další nežádoucí účinky, platí pro všechny chinolony kontraindikace použití do 18 let věku, a také v období těhotenství a kojení.

Pro výhodné farmakokinetické a farmakodynamické vlastnosti a celkově nízký počet nežádoucích účinků u dospělých patří fluorochinolony k oblíbeným přípravkům, podávaným k léčbě infekcí nejrůznějšího druhu. Nárůst spotřeby fluorochinolonů v nemocničním prostředí i v komunitě byl následován rychlým vzestupem a šířením rezistence mikrobů..

Chinolony patří k vůbec nejrizikovějším skupinám antimikrobních léčiv, protože rezistence k nim vzniká velmi rychle, u některých původců infekcí už v průběhu léčby, a je povětšinou zkřížená mezi všemi zástupci. Proto fluorochinolony ztrácejí své postavení účinného léku pro úvodní léčbu většiny infekcí.

V ČR se rezistence k ciprofloxacinu u invazivních kmenů Escherichia coli zvýšila v průběhu pěti let z 8% v roce 2001 na 20% v průběhu roku 2005 (viz EARSS, http://www.szu.cz/cem/). Ještě rychlejší vzestup frekvence rezistence byl pozorován u druhů Klebsiella pneumonie a Pseudomonas aeruginosa, kde po počáteční dobré účinnosti je v současné době k fluorochinolonům rezistentní třetina, respektive polovina invazivních kmenů.

K fluorochinolonům jsou u nás rezistentní téměř všechny kmeny MRSA (meticilin-rezistentní Staphylococcus aureus). V nemocnicích, kde je zavedena nekompromisní restrikce zbytečných aplikací fluorochinolonů, je rezistence k této skupině léků, ale také výskyt MRSA nižší, než v nemocnicích kde se fluorochinolony aplikují bez omezení.

Další znehodnocení fluorochinolonů rezistencí lze odvrátit pouze zpřesněním jejich indikací. Proto Pracovní skupina pro antibiotickou politiku při Prezidiu České lékařské společnosti JEP (ČLS JEP) předkládá "Konsensus používání antibiotik III.

Chinolony", dokument zaměřený na racionální používání této skupiny antibiotik. Tento dokument byl připraven stejným způsobem jako dva předchozí (Konsensus používání antibiotik I-Penicilinová antibiotika, a Konsensus používání antibiotik II-Makrolidy a azalidy) a oponován členy České lékařské společnosti JEP.

Cílem je dosáhnout snížení epidemiologického rizika vzniku a vzestupu rezistence k fluorochinolonům.

Klíčová slova