Retinopatie nedonošených dětí (retinopathy of prematurity = ROP) je vazoproliferativní onemocnění vyvíjející se sítnice. Následky akutně probíhající ROP mohou být devastující pro zrakové funkce dítěte.
V článku jsou probrány historické mezníky ve vývoji ROP a současné názory na etiologii a patogenezi. Z pohledu oftalmologa je zdůrazněn význam včasné detekce ROP, ale také nezbytnost dispenzární péče o všechny děti s následky ROP.
Optimální léčbou akutně probíhající ROP je v současnosti kryopexe a laserová fotokoagulace. Nastupující období mikroprematurity je spojené s vyšší incidencí atypicky probíhajících, tzv. agresivních forem ROP.
Tím víc je důraz kladen na moderní screeningové metody a správné načasování terapie kryopexí nebo fotokoagulací sítnice. Problematika ROP je do značné míry závislá na úrovni neonatologické péče a nutno konstatovat, že současná incidence ROP je stabilizovaná.
Budoucnost spočívá v nových diagnostických a zobrazovacích technologiích a bude spojena s vývojem a aplikací farmak ovlivňujících metabolismus sítnice.