Charles Explorer logo
🇨🇿

Omezení léčby u nemocných na pracovištích typu ARO/JIP - jednodenní národní studie

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2006

Abstrakt

Cil studie: Cílem studie bylo získání údajů o nemocných s omezením rozsahu léčby na ARO/JIP a způso-bech omezení terapie. Typ studie: Prospektivní multicentrická jednodenní prevalenční studie.

Název a sídlo pracoviště: Resuscitační oddělení a jednotky intenzivní péče. Materiál a metoda: Do dotazníkové studie byli zařazeni nemocní hospitalizováni na ARO/JIP v České repu-lice, u kterých bylo indikováno v den studie (16. 3. 2005) omezení léčby.

Byly zjišťovány údaje charakterizující typ pracoviště, nemocné s omezením terapie, způsoby omezení léčby, zápis v dokumentaci, inform-ce rodině a postupy, které byly ponechány. Výsledky: Studie se zúčastnilo 78 pracovišť z České republiky, 56 typu ARO, 22 typu JIP, 32 univerzitních pracovišť, 39 okresních.

V den studie bylo hospitalizováno 574 nemocných, omezení léčby mělo uvedeno 48 nemocných (8,36 %), zápis v dokumentaci byl proveden v 79 %, informace rodině byly podány v 64 %. Nerozšiřování léčby bylo indikováno u 31 nemocných (64,58 %), vysazení terapie u 15 (31,25 %), ukončení ventilační podpory u 1 nemocného (2 %).

V univerzitních nemocnicích bylo lékaři častěji indikováno vys-zení léčby, v okresních nemocnicích nerozšiřování léčby. Infuze, výživa, analgosedace a ventilační podpora byly nejčastěji ponechané postupy při ordinaci omezení terapie.

Závěr: Studie prokázala praktické provádění postupů omezování léčby u nemocných na ARO/JIP, kde je preferován postup nerozšiřování léčby oproti vysazení. Nejčastěji jsou vysazovány postupy hemodialýza a podpora katecholaminy, nejméně je ukončováno podávání výživy, antibiotik, analgosedace a výjimečně byl aplikován postup ukončení ventilační podpory.