Současná medicína klade důraz na "individualizování" léčby, což platí také pro inzulinovou léčbu nemocných s diabetes mellitus 1. typu i diabetes mellitus 2. typu, a základní podmínky úspěšnosti této léčby předpokládají: časné zahájení inzulinové terapie, limitaci vedlejších nežádoucích účinků (hypoglykemie, zvyšování hmotnosti, zhoršení kvality života nemocného) a volbu nejvhodnějšího inzulinového režimu. Cílem léčby je dosažení dlouhodobé uspokojivé kompenzace diabetu, která je podmínkou prevence chronických cévních komplikací.
Léčba musí být zaměřena nejenom na snížení HbA1c, ale i postprandiálních glykemií (fluktuace glykemií před jídly a po nich přispívá k riziku cévních komplikací). Je prokázáno zlepšení sekreční funkce β-buněk i zlepšení citlivosti na inzulin při inzulinové terapii.
Požadavek časného zahájení inzulinové léčby vychází z prokázaného fenoménu příznivého působení zlepšené glykemické kompenzace (i když je následována zhoršením) na riziko pozdních komplikací neboli "metabolické paměti". Ve stadiu klinických studií jsou novinky: inhalační a perorální podávání inzulinu, ultra-krátké a ultra-dlouhé analogy inzulinu; a pozornost je upřena na vývoj kmenové buňky produkující inzulin i techniku umělé inteligence.