Autofluorescenční bronchoskopie (AFB) je metoda pro časnou detekci bronchogenního karcinomu. Cílem studie bylo zhodnotit přínos AFB u rizikové populace těžkých kuřáků s ventilační limitací.
Metody: Bylo vyšetřeno 160 kuřáků s expozicí větší než 30 pack-years a s FEV1 pod 70 % normy, indikovaných k bronchoskopii v rámci standardního diagnostického postupu. Byla provedena bronchoskopie v bílém světle (WLB) a potom AFB zařízením Onco-LIFE firmy Xillix.
Z míst pozitivních při WLB a/nebo AFB byly odebrány biopsie na histologické vyšetření. Kontrolní biopsie byly odebrány z míst normálního vzhledu.
Výsledky: Z odebraných 332 biopsií bylo 276 hodnotiteln ých. Jako negativní byly hodnoceny normální nález, zánětlivé změny, hyperplazie/metaplazie a lehká dysplazie, kterých bylo 227 (82,2 %).
Jako pozitivní byly hodnoceny střední/těžká dysplazie (4), carcinoma in-situ (1) a invazivní ca (44). Celková senzitivita a specificita založená na histologii byla pro WLB 95,9 % a 92,1 % a pro AFB 95, 9% a 85 %.
Závěr: Incidence premaligních změn bronchiální sliznice je ve studované populaci nízká a jejich záchyt není zvětšen použitím AFB.