Reimplantace totální endoprotézy je metodou volby při řešení aseptického a septického uvolnění implantátu. Úspěch reimplantace se opírá o úroveň zkušeností ortopeda, izolaci patogenního mikroorganizmu a pooperační antibiotickou strategii. Rutinní kultivační techniky jsou obvykle málo citlivé, protože bakterie kolonizující endoprotézu rostou převážně v biofilmu.
Cílem práce je izolace bakterií z vyjmutých kloubních náhrad s využitím sonikace. V průběhu necelých pěti let bylo zpracováno 170 kloubních náhrad od pacientů se septickým a aseptickým uvolněním.
Metoda a materiál: Vzorky z obou komponent, femorální a acetabulum, byly po sonikaci a tkáň z jejich okolí po homogenizaci kultivovány aerobně a anaerobně. Současně byly aerobně a anaerobně kultivovány rutinní vzorky, stěr nebo aspirát kloubní tekutiny.
Výsledky a diskuze: Kultivace z aseptického uvolnění byly pozitivní v 43,3 %. Komponenty z aseptického uvolnění byly kultivačně pozitivní v 42,3 %, tkáň v 17,5 %, rutinní vzorek v 7,2 %.
Celkem 88,8 % kultivací septického uvolnění bylo pozitivních. Komponenty byly pozitivní v 71,2 %, tkáň v 60,3 %, rutinní vzorek v 43 %.
Závěr: Sonikační techniky zpracování zvyšují detekci původce infekce totální endoprotézy uvolněním bakterií z biofilmu, které nejsou izolovány rutinní kultivační metodou.