Charles Explorer logo
🇨🇿

Úloha alogenní transplantace buněk krvetvorby v léčbě získané aplastické anémie u dětí - zkušenost v České republice v letech 1991-2007

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2011

Abstrakt

Alogenní transplantace kmenových buněk krvetvorby má v léčbě dětí se získanou aplastickou anémií svou danou úlohu. V následujícím textu je shrnut vývoj a současný stav takovéto léčby u dětí v České republice a to za dobu 17 let (1991-2007).

V tomto období bylo pro danou diagnózu transplantováno celkem 38 dětí, ze kterých 74 % (n = 28) bylo transplantováno štěpem od HLA identického sourozence a 26 % (n = 10) od alternativního dárce. Medián sledování byl 9,8 let (3,3 - 20,3). 5leté přežití celé skupiny je 92 +- 4,3 % (CI 95 %) - u sourozeneckých transplantací 96 +- 3,5 %, v případě využití alternativních dárců 80 +- 12,6 %.

Hlavní komplikací a příčinou morbidity i mortality je reakce štěpu proti hostiteli - předpokládaně výrazněji ve skupině pacientů transplantovaných štěpem od alternativních dárců. Naše zkušenost potvrzuje benefit alogenních transplantací buněk krvetvorby u dětských pacientů se získanou aplastickou anémií.

Ve skupině transplantací od alternativních dárců jsou dosahovány velmi dobré výsledky především ve skupině shodných dárců. I s ohledem na pozdní následky je hlavním trendem optimalizace přípravných režimů v této skupině s omezením bezprostřední i pozdní toxicity.