Článek je koncipován jako edukační materiál pro americké rodinné lékaře a je i přehledným opakováním základních znalostí o karcinomech endometria. Lze mu vytknout několik drobností, za nejzávažnější lze považovat, že zde není uvedena "nová" klasifikace FIGO, která byla známa již ve druhé polovině roku 2009.
V současné době je u nás karcinom endometria stejně jako v USA na prvním místě v incidenci zhoubných nádorů ženských reprodukčních orgánů. Incidence u nás vystoupala nad 34/100 000 a ročně diagnostikujeme přes 1 800 nových onemocnění.
Je příznivé, že i mortalita je srovnatelná s USA a klesla pod 6/100 000. V patogenezi stále platí, že karcinomy endometria lze zjednodušeně rozdělit na typ I, který je reprezentován "klasickým" endometroidním typem dobře diferencovaných karcinomů.
Zde platí, že nejvýznamnějším rizikovým faktorem je relativní nebo absolutní hyperestrinismus. Autoři u typu II nepracovali s aktuálnějšími histopatologickými klasifikacemi a uvádějí ještě adenoskvamózní karcinom, kde dnes užíváme adenokarcinom se skvamózní složkou (rozhodující je grading žlazové složky) a s výhradou lze akceptovat zařazení mucinózní varianty mezi "agresivní" nádory II. typu.