Humánní papilomavirová infekce je nejčastější sexuálně přenosné onemocnění u žen. Většina infekcí je pouze přechodných a organizmus ženy je dokáže ve většině případů do dvou let eliminovat.
Perzistující infekce není jen rizikovým faktorem pro vznik prekanceróz a invazivních karcinomů děložního hrdla, ale i ostatních HPV asociovaných prekanceróz a karcinomů. V současnosti se rozšiřují naše znalosti o genotypizaci HPV v jednotlivých stupních prekanceróz a jednotlivých histologických variantách karcinomů.
Tím jsme schopni lépe definovat efekt jednotlivých vakcín na jednotlivé skupiny žen dle závažnosti a histologického typu léze. Nejlepší dlouhodobou strategií prevence cervikálního karcinomu by byla plošná vakcinace dívek pediatry před zahájením sexuálního života ve 12 až 14 letech zařazená do vakcinačního kalendáře.
Efekt vedoucí ke snížení vzniku prekanceróz a tím i k redukci konizací a předčasných porodů by se projevil v horizontu 10-15 let, příznivý vliv na redukci karcinomů lze očekávat za 15-25 let. V současné době se objevují data, která podporují i vakcinaci žen po 26. roce života.