Charles Explorer logo
🇨🇿

Fertilitu zachovávající postupy v onkogynekologii

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2012

Abstrakt

Přehledový článek prezentuje aktuální možnosti fertilitu zachovávajících léčebných postupů v onkogynekologii. Tato problematika je velmi aktuální, a to zejména v České republice, kde se plánování těhotenství posunulo v posledních třech desetiletích do pozdějšího věku ženy.

Ve věku do 40 let je v současné době nejvíce žen s gynekologickými nádory ve skupině karcinomů děložního hrdla, další skupinu tvoří zhoubné nádory ovarií, méně často se vyskytují zhoubné nádory děložního těla (karcinomy endometria), maligní formy gestační trofoblastické nemoci a nejméně karcinomy vulvy. Zejména u mladých dívek se v ženských reprodukčních orgánech mohou vyskytovat i raritní nádory (rabdomyosarkom dělohy nebo pochvy, sarkomy měkkých tkání vulvy, dělohy nebo melanomy vulvy, pochvy).

Rozhodnutí o provedení fertilitu zachovávajících terapeutických postupů musí vždy předcházet týmová rozvaha odborníků řady specializací, ve které má onkogynekolog vedoucí postavení. Velmi důležitá je však i role zkušeného klinického onkologa, histopatologa, radioterapeuta a specializovaného radiodiagnostika.

Klíčovou roli o definitivní volbě postupu má však dobře informovaná klientka, v případě jejího souhlasu i její blízcí a u nezletilých zákonní zástupci. V článku je popsán přehled dnes nejužívanějších fertilitu zachovávajících postupů u pacientek s gynekologickými zhoubnými nádory.