Účel studia. Konzervativní terapie je metoda volby pro léčbu zlomenin femuru u mladších dětí po celém světě.
Na Ústavu ortopedické chirurgie II. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze měl tento přístup dlouhou tradici a byl nahrazen pouze částečně novými novějšími metodami.
Není vždy nutné opustit zavedené a spolehlivé techniky z důvodu nových úspěchů, což ukazují výsledky naší studie. Materiál.
V období 22 let bylo Bryantovou trakcí léčeno 112 chlapců a 97 dívek a Weberovou trakcí 62 chlapců a 46 dívek. První z nich byl použit u dětí mladších 5 let s hmotností méně než 20 kg.
Ten byl aplikován u pacientů ve věku 5 až 10 let, jejichž tělesná hmotnost byla mezi 20 a 35 kg. Metody.
Bryantova trakce používaná v mladší věkové kategorii nabídla výhodu snadné aplikace bez totální anestézie. Obě nohy byly zavěšeny v zařízení, které udržuje pánev pacienta mírně zvýšenou nad úrovní postele.
Protiúnavost byla zajištěna hmotností zavěšené pánve. V Weberově trakci, používané u dětí ve věku 5 až 10 let, byl Kirschnerův drát vložen do distální metafýzy každé stehenní kosti ve frontální rovině.
Konce každého drátu byly připojeny k kovovému rozmetadlu ve tvaru písmene U. Toto zařízení drží nohy v kolmých i bokech v pravém úhlu.
Každý pacient byl vyšetřen rentgenem po 1 týdnu ke kontrole korekce posunu a po 3 týdnech ke kontrole vývoje kalusu. Všichni pacienti byli imobilizováni v sádrovém odlitku po dobu 6 až 8 týdnů po poranění a každé dítě bylo také krátce hospitalizováno pro odstranění sádry a včasnou fyzikální terapii.
Výsledek. Zlomeniny ve středu diafýzy se šikmou frakturou byly nejčastější.
Tyto a dlouhé spirálové zlomeniny dobře reagovaly na tyto dvě metody téměř ve všech případech. V příčných zlomeninách, které jsou méně časté, když úhlová dislokace přetrvávala, byla tolerována kvůli následné remodelaci.
Nejzávažnější komplikací bylo zkrácení postižené nohy, k čemuž často došlo při použití Bryantovy trakce. Zkrácení bylo zjištěno u 80% pacientů krátce po vyléčení zlomeniny.
Nízká tělesná hmotnost dítěte byla obecně odpovědná za to, že se stehno nedotáhlo na celou délku. U dětí léčených Weberovou trakcí bylo zkracování pozorováno u 55% bezprostředně po hojení zlomenin.
Při vyšetření v 1 a 3 týdnech byla jeho přítomnost výrazně nižší, vyskytovala se u 25% a 17% dětí. Prodloužení bylo zjištěno pouze příležitostně při vyšetření v dospívání nebo v dospělosti, ale to mohlo být způsobeno jinými příčinami.
Přílišný pohyb dítěte v posteli, obvykle při návštěvě rodičů, někdy narušoval dobrou korekci vysídlení. Diskuse.
Bryantova trakce byla v našem oddělení použita pro konzervativní léčbu iu velmi malých dětí. Sádra sádrového odlitku byla aplikována především na netlačené zlomeniny.
Pavlíkův postroj, doporučený Rockwoodem a Stannardem, byl použit u dětských úrazů jen příležitostně. Když byla u starších dětí indikována konzervativní léčba, byla použita Weberova trakce.
Havtenekova trakce Göteborgu nebyla použita. Nejčastější komplikací bylo zkrácení ošetřené nohy, ale naše výsledky nebyly v souladu s údaji zveřejněnými Stahelimem, který popsal větší a častější zkrácení u dětí starších než naši pacienti.
V naší studii byly mladší děti častěji postiženy zkrácením nohou, jak uváděli také Náhoda a Stryhal. Následující prodloužení bylo nalezeno pouze příležitostně; průměrné hodnoty 2,6 cm u mladších a 2,3 cm u mladších dětí, jak uvádí Náhoda a Stryhal, nebyly zaznamenány.
Když byl pozorován longenin, jeho hodnota byla vždy nižší. U našich dětí nebyla pozorována 30 ° rotační odchylka pozorovaná Verbeekem u jedné třetiny jeho pacientů.
V naší populaci chyběla pseudoartróza nebo infekce a literární rešerše ukázala, že při konzervativním ošetřování nebyly zlomeniny femuru spojeny s těmito komplikacemi. Závěry.
Byly zhodnoceny zavedené metody konzervativní léčby zlomenin femuru u dětí s cílem obhájit jejich význam pro dnešní ortopedickou operaci. Přestože děti léčené těmito metodami jsou omezeny na lůžko po delší dobu, než když jsou používány novější techniky, mohou se vyhnout mnoha komplikacím, které tyto nové přístupy doprovázejí.