Cíl: Zhodnocení součastných možností léčby nekrotizující enterokolitidy u novorozenců s porodní hmotností nižší než 1000 g. Metoda a materiál: Retrospektivní studie klinických a patologických dat u 19 novorozenců s porodní hmotností pod 1000 g léčených pro nekrotizující enterokolitidu (NEC) na pracovišti autorů v obdob í 1999-2003.
Do souboru byli zařazeni pouze novorozenci s druhým a třetím stupněm NEC podle Bella. Výsledky: V souboru bylo 19 novorozenců porozených v průměru ve 26. gestačním týdnu (v rozmezí 23-31) a s průměrnou porodní hmotností 711 gramů (v rozmezí 460-980 g).
NEC vznikla v průměru 18. den po porodu (v rozmezí 6-59). Operováno v akutním stadiu NEC bylo deset novorozenců, devět dětí bylo léčeno konzervativně.
U pěti dětí operovaných v akutním stadiu byla založena dělená ileostomie, u čtyřech byl k derivaci střevního obsahu použit T-drén a u jednoho břišní drén. Z konzervativně léčených byly tři děti následně operovány pro intestinální strikturu po NEC, dvě se zhojily při konzervativní léčbě a čtyři zemřely při rychlé progresi NEC bez chirurgické léčby.
Celková mortalita v souboru byla 42 % (zemřelo 8 dětí). Závěry: Léčba NEC u extrémně nezralých novorozenců s porodní hmotností pod 1000 g vyžaduje komplexní spolupráci neonatologa a dětského chirurga.
Resekce nekrotického střeva se založením stomií zůstává standardním postupem u nestabilních novorozenců s lokalizovanou formou onemocnění.