Charles Explorer logo
🇨🇿

Terapie invazivních mykotických infekcí u imunosuprimovaných pacientů

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2008

Abstrakt

Invazivní mykotické infekce (IFI) jsou závažnou komplikací u pacientů s významnou primární či sekundární poruchou imunity. Vysokodávkovaná chemoterapie a/nebo imunosuprese, alogenní transplantace kmenových buněk krvetvorby s narůstajícím podílem nepříbuzenských dárců, to vše je příčinou nárůstu počtu pacientů s touto život ohrožující komplikací.

Přestože obecně převažuje v populaci infekce kvasinkami, narůstá u těžce imunosuprimovaných pacientů především incidence infekcí způsobených vláknitými houbami. Jedním z důležitých faktorů, který nadále negativně ovlivňuje úspěšnost léčby, je obtížná diagnostika.

Základem je proto na IFI u rizikových pacientů včas pomýšlet. Při podezření na IFI, na základě klinických projevů a/nebo na základě zobrazovacích metod a laboratorních výsledků, je nutno co nejdříve zahájit účinnou léčbu.

Taková léčba je zpravidla dlouhodobá, často provázená nežádoucími vedlejšími účinky a finančně velmi nákladná. V případě, že není indikována po zhodnocení všech dostupných informací a diagnostických možností, může být neúčinná, protože nebylo zvoleno vhodné antimykotikum z hlediska farmakologické dostupnosti a/nebo senzitivity.

Příčinou neúspěchu může být i těžká protrahovaná porucha buněčné imunity.