Incidence zygomykóz narůstá. Invazivní zygomykózy jsou významnou příčinou morbidity a mortality pacientů s hematologickými onemocněními.1 U mnoha pacientů je současně nezbytné pokračovat v chemoterapii v co nejkratší době.
Diseminované onemocnění především u kojenců probíhá fatálně. Stále častěji jsou v léčbě invazivních zygomykóz používány kombinace antimykotik. Často izolovaný a dobře popsaný druh zygomycet, který bývá u imunokompromitovaných pacient ů původcem invazivní infekce, je Rhizopus microsporus.
Uvádíme zde případ kojence léčeného pro akutní lymfoblastickou leukemii (ALL), u kterého jsme diagnostikovali invazivní diseminovanou infekci patogenem Rhizopus microsporus měsíc po zahájení intenzivní chemoterapie. Operace a přechodná léčba kombinací lipidového komplexu amfotericinu B (ABLC) s caspofunginem umožnily pokračovat v intenzivní chemoterapii.
Posaconazol nebyl v první linii užit. Echinokandiny v kombinaci s polyeny či posaconazolem byly zkoumány pro potenciální synergický účinek proti zygomycetám.
Námi testované tři kombinace antimykotik (amfotericin B a caspofungin, amfotericin B a posaconazol, caspofungin a posaconazol) neprokázaly u klinického izolátu žádnou synergii in vitro. Dlouhodobá účinná a dobře snášená léčba ABLC u našeho pacienta vedla ke kompletnímu vymizení infekce.