Charles Explorer logo
🇨🇿

Pelizaeus Merzbacherova choroba (PMD) - detekce nejčastější mutace proteolipid protein genu u českých pacientů a rodin s klasickou formou PMD

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu, 2. lékařská fakulta |
2003

Abstrakt

Pelizaeus Merzbacherova choroba (PMD) je dědičnou poruchou centrální myelinizace způsobenou hiutacemi proteolipid protein (PLP) genu lokalizovaném na X-chromozomu. Klinicky je PMD charakterizovaná typickými příznaky s časným nystagmem, opožděným psychomotorickjón vývojem různého stupně - podle typu PMD, spasticitou s hyperreflexií a pyramidovými jevy, cerebelární symptomatologií, výrazně prodlouženými latencemi sluchových i zrakových evokovaných potenciálů á typickými hyperintenzivními nálezy v bílé hmotě mozku na MRI.

Podle tíže postižení se většinou odlišuje častější a mírnější tzv. klasická forma od vzácnější a těžší tzv. konnatální formy. PLP gen může být poškozen dvěma typy mutací - častější (60-70 %) je duplikace celého genu, která vede ke klasické formě PMD a vzácnější (20-30 %) různé bodové mutace, které vedou ke spektru klinických fenotypu od konnatálního až k velmi mírným formám spastické paraplegic typ 2 (SPG2).

Jsou popsány klinické nálezy a výsledky vyšetření u prvního souboru čtyř českých pacientů s klasickou formou PMD, u kterých po stanovení klinické diagnózy byla její správnost následně potvrzena průkazem duplikace PLP genu. U dvou chlapců byla původně nesprávně stanovena diagnóza hypotonické formy dětské mozkové obniy a u dvou jsme stanovením diagnózy PMD vysvětlili příčinu jejich psychomotorické retardace.

Signálním příznakem u všech 4 chlapců byl časný nystagmus, hypotonie a opožďování motorického vývoje. Duplikace PLP genu byla prokázána pomocí kvantitativní komparativní PCR s fluorescenčním značením (QCFPCR) a pomocí intragenového mikrosatelitového markem.

Ve všech případech byla nosičkou duplikace PLP genu - přenašečkou PMD i matka pacienta, i když ve třech případech šlo klinicky a anamnestický o sporadický případ postižení a pouze u jedné rodiny šlo o familiární, mnohočetný výskyt PMD v rodině. Poučení z typického fenotypu těchto pacientů s molekulárně geneticky ověřenou diagnózou by mělo vést ke snadnějšímu, přímějšímu a časnému stanovení správné diagnózy i U dalších pacientů s PMD v naší zemi včetně dospělých pacientů.