Imunologie je velmi mladá disciplína medicíny, která prolíná všemi lékařskými obory. Téma je mimořádně závažné a aktuální, a proto najde kniha své cílové čtenáře mezi praktickými lékaři i specialisty (zejména starší generace, kteří se o autoimunitních chorobách prakticky během svých studií neučili).Kniha může sloužit i jako poučný, přitom odlehčený studijní materiál pro studenty medicíny ev. přírodovědy.
Složitá problematika autoimunity je podána velmi jasně a srozumitelně, i když částečně zjednodušeně.Popularizační charakter knihy přitáhne jistě i vzdělané pacienty, kteří autoimunitou trpí, zejména, pokud jim ji doporučí ošetřující lékař. /Vzhledem k prevalenci autoimunitních chorob - asi 5% populace, jde řádově o půl miliónu potenciálních čtenářů v České republice./Právě ucelený pohled na autoimunitu dodává této knize jedinečnost a dosud taková monografie na našem trhu vydána nebyla.Útlá monografie je doplněným, rozšířeným a českým poměrům přizpůsobeným překladem knihy prof. Yehudy Shoenfelda AUTOIMMUNE DISEASES "THE ENEMY FROM WITHIN.
Překladu a úprav se ujaly na žádost prof. Shoenfelda přední odbornice na autoimunitní choroby, zakladatelka české klinické imunologie prof.
Terezie Fučíková a její žákyně prof. Jiřina Bartůňková.
Ponechán je původní charakter monografie...* * *Je stručně vylíčena základní funkce imunitního systému i okolnosti, které vedou k tomu, proč se původně prospěšná obranná imunitní reakce zvrhne do sebepoškozujícího zánětu. Ten pak může způsobit chronická invalidizující onemocnění, jakými některá autoimunitní onemocnění jsou.
Upozorní navíc, že je mnohdy nevhodné posilovat "oslabenou imunituu", která ve skutečnosti začíná selhávat právě opačným směrem - nepřiměřenými reakcemi.Je uveden i přehled jednotlivých zástupců široké plejády autoimunitních chorob, které navenek vypadají jako zcela odlišná onemocnění (např. roztroušená skleróza, cukrovka I. typu, revmatoidní artritida...), ale jejich patogeneze, a tudíž i léčba bývá velmi obdobná. Jak patogenezi, tak možnostem léčby autoimunitních chorob jsou věnovány samostatné kapitoly.
Kniha je doplněna několika souhrnnými tabulkami, barevnou přílohou s některými typickými klinickými příznaky autoimunitních chorob, rejstříkem a odkazy na další literaturu věnovanou této problematice, obvykle specializovanou již více na jednotlivé choroby.