Izolované nebo kombinované chirurgické zákroky na svalech kolem kyčelního kloubu jsou v současné době označovány mnoha autory. U pacientů s dětskou mozkovou obrnou jsou považováni za nezbytný zásah.
MATERIÁL V letech 2005-2007 byla chirurgie v oblasti kyčelního kloubu nezbytná pro 150 dětí ve věku 3 až 18 let. V době chirurgického zákroku se pohybová pohyblivost pohybovala od 1. do 7. stupně Vojtova systému.
METODY Výsledek byl vyhodnocen klinickým a radiografickým vyšetřením 2 a 6 měsíců po operaci a bylo měřeno procento migrace kyčle a Wibergův úhel CE. VÝSLEDKY Nejlepší klinické a radiografické výsledky byly dosaženy u dětí mladších než 6 let.
Na druhé straně izolovaný přenos distálního svalu femoris významně ovlivnil anteflexi pánve u dospívajících pacientů. Nejvýraznější pokles v procentech migrace byl zjištěn po aduktorové tenotomii kombinované s chirurgickým zákrokem na iliopsoasovém svalu (55,6%) nebo po kombinaci obou postupů s distálním přenosem rekta femoris.
Diskuse Kombinované surigické postupy, tj. Aduktorová tenotomie, chirurgie na svalu iliopsoas nebo svalu femuru femoris a mediální hamstringy, s fixací pomocí abdukce modifikované Atlanta ortézy, jsou účinné u pacientů s výraznou laterální migrací kyčle, kteří jsou mladší než 6 let.
Izolovaná tenotomie adduktoru a distální přenos svalu rekta femoris výrazně zlepšují pozici stoje u pacientů s chůzí. ZÁVĚR Vhodná kombinace chirurgických zákroků na svalech v oblasti kyčle a na středních hamstringech může významně zlepšit pohyb pacienta a pokud je přítomna laterální migrace, může zabránit chirurgickému zákroku na kostech.