Charles Explorer logo
🇨🇿

Patella alta u pacientů s dětskou mozkovou obrnou

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2011

Abstrakt

ÚČEL STUDIE Absence aktivního rozšíření kolene u pacientů s dětskou mozkovou obrnou je často způsobena zvýšením patelárního ligamentu, což způsobuje, že patella běží mimo mezikontinentální drážku. Distální patelární vyrovnání může být dosaženo buď zkrácením patelárního vazu nebo transpozicí patelárního vazu distálně.

MATERIÁL V období let 1992-2008 jsme určili 95 kolen pro postup distálního přestavování zahrnující kostní blok u dětí ve věku 12 až 18 let a 46 kolen u dětí ve věku od 8 do 16 let pro zkrácení patelárního vazu metodou raftingu v počátečním období a modifikovanou plikaci z roku 2003. METODY Klinické a radiografické nálezy byly vyhodnoceny před operací a 6 týdnů, 6 měsíců a 1 rok po operaci.

V případech léčených zkrácením patelárních vazů byl po operaci hodnocen index Insall-Salvati. Fyzikální vyšetření zahrnovalo lokální nálezy a schopnost pacienta změnit pohybovou aktivitu.

VÝSLEDKY Zlepšení lokomoce a udržování prodloužení kolen během stání a chůze bylo zaznamenáno u 89 z 95 kolen s distálním patelárním vyrovnání (93,68%) a u 40 ze 46 kness se zkrácením vazů (86,96%). DISKUSE Distální opětovné vyrovnání patelárního vazu nebo jeho zkrácení by mělo být indikováno jako následná léčba po získání svalové rovnováhy při přetrvávající flexi kolenního kloubu při stání a chůzi a neschopnosti aktivního prodloužení.

Postup distálního opětovného vyrovnání s kostním blokem by měl být indikován až po zastavení růstu, protože jinak se může vyvinout skutečně rekurvatum. Souběžně s tímto postupem je nutné provést distální vyrovnání proximálního vazu svalu rekta femoris.

ZÁVĚRY Zkrácení patelárního vazu pomocí modifikované plikace nebo jeho distálního opětovného uspořádání zahrnujícího kostní blok jsou dvě možnosti léčby patella alta, která je indikována při absenci aktivního rozšíření kolene u pacientů s mozkovou obrnou.