Charles Explorer logo
🇨🇿

Sluchová kmenová neuroprotéza v České republice

Publikace na Ústřední knihovna, 2. lékařská fakulta |
2003

Abstrakt

Východisko. Sluchová kmenová neuroprotéza (auditory brainstemimplant -ABI) je elektroprotetické zařízení, které zprostředkuje zvukové vjemy neslyšícím nemocným s oboustrannou poruchou funkce sluchového nervu.

Dráždění sluchových jader na spodině IV. mozkové komory je uskutečněno pomocí destičky s elektrodami, která se v průběhu operace zavádí do laterálního recesu IV. komory. Metody a výsledky.

Hlavní indikační skupinu pro sluchovou kmenovou neuroprotézu představují pacienti s neurofibromatózou 2. typu (NF2) s oboustrannými vestibulárními schwannomy. Při chirurgickém odstranění tumorů dochází k oboustrannému porušení funkce a často i integrity sluchového nervu, proto lze po ablaci nádoru aplikovat v jedné době sluchovou kmenovou neuroprotézu.

Implantovaní používají neuroprotézu většinou jako pomůcku při odezírání, výjimečně jsou schopni rozumět řeči i bez zrakové kontroly. Program implantace kmenových neuroprotéz byl v České republice zahájen v roce 1999. Šlo o vůbec první implantaci ABI ve střední Evropě.

Od této doby do současnosti byla sluchová kmenová neuroprotéza operována celkem u 5 pacientů, z nichž první čtyři pacienti používají neuroprotézu delší dobu. U poslední operované nebyl dosud zapojen řečový procesor vzhledem ke krátké době, která uplynula od operace.

Závěry. Lze konstatovat, že u všech operovaných je kmenová neuroprotéza přínosem.

U jednoho pacienta lze hovořit o signifikantnímpřínosu, neboť dokáže rozumět řeči bez zrakových vodítek, ostatní operovaní používají neuroprotézu jako pomůcku při odezírání. U jedné nemocné je efekt implantátu výrazně omezen motorickým hendikapem po resekci větší částí mozečku.

Nemocná ABI sice používá, kontakt s ní je však velmi obtížný.