Břišní tyfus je systémové horečnaté onemocnění vyvolané bakterií Salmonella Typhi. Ve vyspělých zemích se vyskytují téměř výhradně importované případy infekce.
Endemicky se nákaza vyskytuje zejména na indickém subkontinentu, v jihovýchodní Asii, Africe, Střední a Jižní Americe. Předkládané kazuistiky popisují případy onemocnění importované z Indie u 59leté cestovatelky a 16letého indického chlapce, který navštívil své příbuzné.
Kazuistiky demonstrují úskalí diagnostiky a léčby nákazy břišním tyfem. Diagnostika je založena především na přímém kultivačním průkazu bakterie z hemokultury, stolice, popř. moči.
Widalova reakce není pro nízkou senzitivitu i specificitu vhodnou metodou pro průkaz onemocnění. Léčba je v současné době komplikována zejména výskytem multirezistentních (MDR) kmenů a kmenů se sníženou citlivostí k fluorochinolonům (NARST). Článek dále uvádí možnosti preventivních opatření, zejména očkování proti břišnímu tyfu.
Relativně velmi účinné celobuněčné vakcíny nejsou pro vysokou reaktogenitu již používány. Dostupné živé atenuované a neživé polysacharidové vakcíny mají málo nežádoucích účinků, ale jejich účinnost je nižší než výše uvedené celobuněčné vakcíny.
Ve fázi klinických studií jsou nadějné polysacharidové konjugované vakcíny, které budou zřejmě účinné i u dětí mladších než 2 roky.