Všechny medicínské obory prošly za poslední desetiletí kvalitativním vývojem, který neminul ani dětskou chirurgii. Zavedení nových diagnostických metod, použití nových operačních postupů a přístrojů a nové poznatky v klinické medicíně vedly k důležitým pokrokům i v oblasti pediatrické chirurgie.
V posledním desetiletí se dětská chirurgie provádí kromě základních operací (apendektomie, operace kýl břišní stěny, retence varlete, běžné trauma) převážn ě na specializovaných pracovištích nebo operuje atestovaný dětský chirurg. Výskyt některých diagnóz, které se operují v dětském věku, je relativně nízký, proto se v poslední době začaly koncentrovat do specializovaných pracovišť dětské chirurgie.
Tento trend je ještě více patrný v důsledku významného snížení porodnosti v České republice. Skutečně velký pokrok zaznamenala anestezie a intenzivní kolemoperační péče.
Výrazně se zlepšila parenterální výživa. Pacienti snášejí dlouhodobou parenterální výživu 4-6 měsíců bez výrazných komplikací.
Diagnostické metody zaznamenaly velký pokrok díky zavedení ultrasonografického vyšetření (UZ), počítačové tomografie (CT) a magnetické rezonance (MRI). Flexibilní endoskopie gastrointestinálního traktu a dýchacích cest se stala za posledních 10 let rutinním vyšetřením i v dětském věku.
Endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie (ERCP) byla zavedena jako rutinní vyšetření dětí ve FN Motol, v posledních 2 letech je možno ji provést i u novorozenců. Dalším pokrokem v posledním desetiletí bylo zavedení laparoskopie a thorakoskopie do rutinní praxe u dětských pacientů.
Přestože v posledním desetiletí porodnost v České republice poklesla na 90 000 živě narozených dětí za rok, počet operací za rok na našem pracovišti se výrazně nesnížil. V roce 1990 jsme operovali 2064 pacientů, v roce 1999 1934 pacientů.
Významně poklesla doba hospitalizace dětí po operacích. Například v r. 1989 byla průměrná doba hospitalizace dětí po apendektomii 8 dní, v současnosti je 5 dní (po laparoskopické apendektomii 3-4 dny).
Doba hospitalizace po operaci tříselné a pupeční kýly a operaci retence varlete byla v r. 1989 5 dní, nyní jsou pacienti propuštěni do domácího o šetření druhý den po operaci. V roce 1980 byli pacienti po resekci plic hospitalizováni v průměru 17 dní, nyní 8 dní.
Významným zlepšením pro děti i rodiče je možnost neomezených návštěv rodičů u pacientů mladších 7 let.