Úvod: Cysta choledochu je vzácná vrozená dilatace žlučových cest, často sdružená s anatomickou poruchou ve spojení žlučového a pankreatického vývodu. Incidence je v západních zemích kolem 1:10 000 živě narozených dětí.
Pokud není cysta resekována, je vysoké riziko vzniku cholangiogenního karcinomu. Metodika: Retrospektivní analýza 42 pacientů s cystou choledochu operovaných na KDCH za období let 1991-2007.
Výsledky: Průměrný věk pacientů byl 4,7 let (1,5 měsíce - 14,5 let). Nejčastějšími klinickými příznaky byly bolesti břicha 24krát, ikterus 16krát a dvakrát byla cysta choledochu náhodným nálezem při US vyšetření břicha.
Sonografie byla provedena u všech 42 pacientů, ERCP u 30. Podle Todaniho klasifikace mělo 35 dětí typ I, dvě typ II a pět typ IV.
Kompletní exstirpace cysty a hepatikojejunoanastomóza (HJA) byla provedena u 16 dětí, částečná exstirpace a mukosektomie s HJA u 25 dětí a u jednoho byla provedena exstirpace cysty ductus hepaticus. Časné komplikace zahrnovaly dvakrát sepsi, jedenkrát cholangoitidu a jedenkrát biliární píštěl, která si vyžádala reoperaci. Pacienti jsou 1-17 let po operaci v dobrém stavu, bez lékové terapie.
Pozdními komplikacemi byly jednou obstrukční ikterus, striktura ductus hepaticus, litiáza ve zbytku choledochu, pankreatitida a kolikovité bolesti břicha. Závěry: Pacienty po exstirpaci cysty choledochu a HJA je nutné dlouhodobě sledovat, přestože pozdní komplikace nejsou časté.
Doporučujeme jedenkrát za rok ultrasonografické vyšetření jater a podjaterní krajiny včetně laboratorní kontroly a 5 let po operaci vyšetření jater magnetickou rezonancí.