Úvod: Solitární fibrózní tumor jater je poměrně vzácný nádor mezenchymálního původu. Poprvé byl tento typ nádoru popsán na pleuře.
SFT se může vyskytovat i v jiných lokalizacích, například v orbitě, na mozkových obalech, ve štítné žláze, v dýchacích cestách, v mediastinu, na peritoneu a v retroperitoneu. V histologickém obrazu je zpravidla patrný nestejnoměrně buněčný nádor tvořený převážně vřetenitými, fascikulárně nebo storiformně uspořádanými buňkami, místy jsou přítomny struktury hemangiopericytomu.
Imunohistochemicky je prokazována exprese markerů CD 34, vimentinu, CD 99 abcl-2. Cíl studie: Solitární fibrózní tumor (SFT) v játrech jako součást diferenciální diagnostiky a léčby rozsáhlých hepatálních lézí.
Materiál a metodika: V kazuistickém sdělení autoři prezentují případ padesátisedmileté pacientky s rozsáhlým solitárním fibrózním tumorem jater, který byl řešen resekcí. Závěr: Biologicky se solitární fibrózní tumory chovají většinou benigně, některé ale mají maligní potenciál a jsou popsány případy lokálních recidiv i tvorby metastáz.
Terapie SFT jater je primárně chirurgická. S využitím chemoterapie či radioterapie jsou dosud minimální zkušenosti.