Charles Explorer logo
🇨🇿

Složení těla neovlivní výslednou redukci po pohybovém programu u žen s nadváhou a obezitou

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2008

Abstrakt

Cíle práce: Cílem této pilotní studie bylo zjistit, zda máme očekávat významný rozdíl ve velikosti redukce mezi ženami s rozdílným množstvím tělesného tuku, které vstupují do pohybového programu. Metoda: Studie se účastnilo 49 žen s nadváhou a obezitou, které byly dále rozděleny na skupinu žen smnožstvím tělesného tuku do 40% a skupinu žen smnožstvím tělesného tuku nad 40%.

Průměrný věk žen svyšším množstvím tuku byl 47,2 +-12,3 let a žen s nižším množstvím tuku 44,5+-9,5 let. Průměrné BMI žen s vyšším množstvím tuku bylo 40,6 +-5,1 kg/m2 a žen s nižším množstvím tuku 31,8 +-4,0 kg/m2.

Zjišťovali jsme vliv tříměsíčního (12 týdnů) pohybového programu a erobního charakteru na změnu vybraných antropometrických parametrů jako je hmotnost, množství tělesného tuku či obvod pasu, protože právě tyto parametry korelují s dalšími kardiovaskulárními a metabolickými riziky spojenými s obezitou. Probandky cvičily třikrát až čtyřikrát týdně 60minut na aerobních strojích vpředem stanovené intenzitě.Výsledky: Po skončení pohybového programu došlo ve všech sledovaných parametrech ke statisticky významnému snížení.

Relativní hodnoty sledovaných změn byly u obou souborů velmi podobné dokonce v případě snížení tělesného tuku stejné. Rozdíly, které se objevily v případě obvodu pasu nebyly statisticky významné.

Závěr: Relativní hodnota dosažené redukce po pohybové aktivitě nezávisí na množství tělesného tuku u žen s nadváhou a obezitou.