Cílem naší studie bylo zjistit dlouhodobé výsledky arteriální revaskularizace myokardu s použitím gastroepiploické tepny (arteria gastroepiploica - GEA). Retrospektivně jsme hodnotili 66 pacientů, kteří byli operováni na našem oddělení od roku 1994 do roku 1996, u kterých byla použita GEA jako součást vícečetné arteriální revaskularizace.
Všechny operace byly provedeny s použitím mimotělního oběhu v kardioplegické srdeční zástavě. Klinické výsledky jsme zjišťovali pomocí dotazníkové studie, v dlouhodobém sledování je 92 % pacientů.
Průchodnost GEA i ostatních bypassů byla hodnocena u 13 pacientů (20 %) na základě výsledků koronarografického vyšetření. Průměrný počet anastomóz byl 3,13 na jednoho pacienta. Úplnou arteriální revaskularizaci mělo 70 % pacientů (46/66). Časná mortalita byla 3 % (2/66).
Během sledovaného období se střední dobou sledování 7,1 let (2,5-8) zemřeli další 4 nemocní. Zmenšení stupně obtíží po operaci udává 96 % nemocných, 88 % pacientů je bez následné kardiovaskulární příhody.
Přežívání během sledovaného období je 91%. Uzávěr GEA bypassu jsme zjistili v jednom případě (8 %).
Průchodnost LIMA i RIMA byla 100%. Žilní konduity byly průchodné v 80 % (4/5). Dlouhodobé výsledky arteriální revaskularizace s použitím GEA jsou v našem souboru příznivé.