Charles Explorer logo
🇨🇿

Naše zkušenosti s maravirocem u HIV pozitivních pacientů

Publikace na 1. lékařská fakulta, 2. lékařská fakulta, 3. lékařská fakulta |
2011

Abstrakt

Přestože antiretrovirová terapie změnila klinický průběh HIV infekce, zůstává onemocnění AIDS nevyléčitelnou chorobou. Vznikají skupiny antiretrovirotik s novými mechanismy účinku.

Mezi nimi inhibitory vstupu, jejichž jediným registrovaným zástupcem je maraviroc. Primárním cílem práce je vyhodnotit klinickou účinnost léčiva do 125. týdne sledováním změn hodnot virové nálože a změn počtu CD4+ lymfocytů.

Rovněž je hodnocena bezpečnost léčiva. Do skupiny pacientů jsme zařadili celkem 23 subjektů, dva pacienty z České republiky a 21 pacientů z Francie.

Virová nálož poklesla ve 4., 24. i 48. týdnu více než o dva řády (-2,136; -2,448; -2,452 log10 kopií/ml). V počtu CD4+ lymfocytů docházelo k nárůstu hodnot (71,71; 142,00; 196,43 buněk/mm3).

Bezpečnost léčiva byla hodnocena sledováním četnosti výskytu nežádoucích účinků. Získaná data jsme porovnali s registračními klinickými studiemi III. fáze.

Během léčby se objevilo jedenáct podezření na nežádoucí účinky, žádné z těchto podezření nebylo dáno do příčinné souvislosti s terapií maravirocem. Nejčastější z nich patří do skupiny neurologických nežádoucích účinků.

Naše zkušenosti s maravirocem byly pozitivní, léčba se osvědčila jako účinné antiretrovirotikum pro kombinační léčbu HIV infekce