Charles Explorer logo
🇨🇿

Komplikovaná léčba pacienta s failed back surgery syndromem neurostimulačními analgetickými přístupy - Kazuistika

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2010

Abstrakt

Úvod: Failed back surgery syndome (FBSS) - syndrom neúspěšné operace dolních zad - je jednou z příčin chronických bolestí zad (kolem 1 %). Léčba FBSS je často velmi komplikovaná a je nutné využít mnoha analgetických metod.

V posledních letech získala v léčbě nejsložitějších bolestivých stavů FBSS své nezastupitelné místo neuromodulační analgetická léčba. V České republice se neuromodulační analgetické systémy dostaly oficiálně do možností léčby indikovaných chronických bolestivých stavů v roce 2000.

Nemocnice Na Homolce (NNH) se stala průkopnicí neuromodulačních metod, zejména neurostimulační analgetické léčby v České republice (ČR). Celkově bylo v NNH dosud zavedeno 89 neuromodulačních systémů u 74 nemocných.

Ve shodě se zahraničními soubory je nejčastější diagnózou k implantaci právě FBSS. Metodika a výsledky: V tomto kazuistickém sdělení je popsán velmi komplikovaný stav chronické bolesti u nemocného s FBSS, jenž je již dlouhodobě léčen neurostimulačními analgetickými systémy.

Problémy s bolestmi zad, které má nemocný od svých 12 let, se silně zhoršily po 28. roku. Po vyčerpání standardní léčby a po zhodnocení nálezu bylo přistoupeno k operaci v oblasti LS páteře (odstranění výhřezu L5/S1 vpravo).

Poté ještě byly provedeny 3 operační revize i se stabilizací v tomto prostoru. U nemocného vznikl typický FBSS se smíšenou bolestí zad a bolestí obou dolních končetin (VAS 8-9).

Po vyčerpání standardních možností léčby FBSS se přistoupilo k dlouhodobé intraspinální analgetické léčbě. Nejdříve byly opakovaně zavedeny portové systémy jak epidurálně, tak později subarachnoidálně s dobrými analgetickými účinky, ale s významnými vedlejšími účinky.

Proto po zavedení neuromodulační analgetické léčby v naší republice byla zahájena neuromodulační analgetická léčba, a to neurostimulační, s využitím dvou epidurálně zavedených elektrod a radiofrekvenčního systému Mattrix. Po roce byl tento systém vyměněn za plně programovatelný podkožní systém Synergy.

Tento neurostimulační systém přinášel dobrý analgetický efekt, ale objevily se komplikace s elektrodou s nutností její revize. Po energetickém vyčerpání byl po zvážení zaveden opakovaně nabíjející systém Restore, opět s dobrou funkcí a úlevou od bolesti (VAS 3-5).

Průběh léčby však byl komplikován nekrózou v oblasti generátoru, s nutností revize a nakonec s odstraněním generátoru a následně i elektrod pro bakteriální infekci. Nyní je pacient opět na nevyhovující standardní analgetické terapii a rozhoduje se o opětném zavedení neurostimulačního systému Restore po jeho resterilizaci.

Závěr: Nemocný je příkladem velmi komplikovaného FBSS, kde se neuromodulace (neurostimulace) stala poslední možností léčby ke zvládnutí těžkých chronických bolestí. Ukazuje se, že to není léčba jednoduchá a bez komplikací.

K dobrému zvládnutí této léčby je nutný výběr vhodného nemocného, dostatečná a kvalitní péče o něj jak předoperačně, tak během vlastní implantace a i po zavedení neuromodulační léčby s řešením různých komplikací, tedy s nekončící postimplantační péčí. Otázkou je i bezpečnost a etická stránka této léčby.