Charles Explorer logo
🇨🇿

Biopsychosociální zhodnocení neuromodulační analgetické léčby u nemocných s failed back surgery syndromem (1. část)

Publikace na 2. lékařská fakulta, 3. lékařská fakulta |
2008

Abstrakt

Úvod: Syndrom neúspěšné operace zad (FBSS) se týká pacientů, kteří po operaci páteře nebo operacích nadále trpí chronickými bolestmi zad a nohou. Pacienti pociťují smíšenou bolest, zdravotní postižení, sníženou funkčnost a kvalitu života.

Používá se mnoho metod různé léčby, často se špatnými výsledky. Neuromodulační analgetické metody (stimulace míchy a intratekální dodávání morfinu pomocí sofistikovaných systémů) se za posledních dvacet let staly osvědčenou léčbou FBSS.

Tyto metody jsme zavedli do naší klinické praxe pro pacienty s FBSS od roku 2000. Metody: K léčbě jsme použili obě neuromodulační analgetické metody u třiceti šesti pečlivě vybraných pacientů s FBSS, kteří selhali v konvenčním lékařském managementu a úspěšně splnili zkušební dobu.

Tito pacienti, kteří trpěli neléčitelnou bolestí, mívali větší psychické potíže, deprese, postižení, katastrofu a pocity bezmocnosti. Hodnotili jsme změny úlevy od bolesti zad a nohou a změny funkční kapacity, užívání léků proti bolesti, kvality bolesti a dalších parametrů prostřednictvím podávání jakýchkoli biopsychosociálních nástrojů před a po implantaci neuromodulační systém.

Použili jsme dotazník o výsledcích VAS I-1V, SF-36 medicai, inventář deprese Beck, index postižení Oswestry a inventář příznaků Selforeport (SCL 90). Pro statistické vyhodnocení byl použit t-test párových vzorků.

Prezentovali jsme také komplikace po implantaci. Výsledky: Při srovnání pacientů před a po implantaci jsme zjistili lepší tlumení bolesti a snížené užívání léků proti bolesti, zejména silných opioidů (33 uživatelů opioidů před implantací, pouze 3 po implantaci).

Průměrné snížení bolesti u našich pacientů bylo podle stupnice VAS (0-10) asi 50%. Statisticky významné změny byly zjištěny ve funkční kapacitě a ve vyšší kvalitě života, např.

VAS I-IV a somatizace, úzkost a nefilované předměty (např. Spánek a chuť k jídlu).

Měli bychom vyřešit některé komplikace během léčby neuromodulací. Hlavní komplikace byly zjištěny u elektrod v neurostimulátorech.

Kvůli vážné infekční komplikaci jsme museli odstranit dva systémy. Závěr: V souladu s dalšími mezinárodními studiemi jsme prokázali, že obě neuromodulační léčby poskytují úlevu od bolesti, snižují spotřebu léků proti bolesti a zlepšují funkční kapacitu a kvalitu života u vybraných pacientů s FBSS.

Psychologické a sociální hodnocení pacientů s FBSS pomocí vhodných nástrojů před implantací by mohlo být důležitou součástí indikace pro neuromodulační analgetickou léčbu a zabrání výběru nevhodných pacientů. V budoucích studiích bychom měli zdůraznit spokojenost pacientů s neuromodulační léčbou, lepší výběr pacientů a nákladovou efektivitu neuromodulační léčby.