Východisko. Studie hodnotí výsledky předoperačních diagnostických metod na základě jejich porovnání s rozsahem tumoru v preparátu získaném radikální prostatektomií.
Metody a výsledky. Do studie bylo zařazeno 146 pacientů s klinicky lokalizovaným karcinomem, kteří následně podstoupili radikální prostatektomii.
U každého pacienta byla provedena transrektální sonografie (TRUS), powerDoppler sonografie s 3D rekonstrukcí (3D-PDS) a bylo stanoveno riziko lokálně pokročilého tumoru pomocí Partinových tabulek. V podskupinách lokalizovaného a lokálně pokročilého tumoru byly porovnány jednotlivé předoperační parametry.
Pro jednotlivé předoperační parametry byly zkonstruovány ROC křivky a byla vypočtena plocha pod křivkou (AUC). K určení nezávislých prediktorů extraprostatického rozsahu tumoru byla provedena multivariátní logistická regresní analýza.
Statisticky signifikantní rozdíl mezi pacienty s lokalizovaným a lokálně pokročilým tumorem byl zaznamenán u hodnot PSA (p<0,014), PSA denzity (p<0,004), u vyšetření DRE (p<0,037), TRUS (p<0,003) a 3D-PDS (p<0,000). Hodnota AUC byla nejvyšší pro 3D-PDS 0,776, TRUS 0,670 a PSA denzitu 0,639.
Podle multivariátní analýzy patřila mezi nezávislé předoperační prediktory extraprostatického rozsahu nádorového onemocnění PSA denzita, předoperační Gleason skóre ?7 a výsledek 3D-PDS. Závěry. 3D-PDS je nejspolehlivějším předoperačním diagnostickým nástrojem ke stanovení lokálně pokročilého tumoru.
Spolu s PSA denzitou a přítomností agresivního tumoru (Gleason skóre ?7) v biopsii prostaty patří mezi nezávislé prediktory lokálně pokročilého karcinomu prostaty.