Charles Explorer logo
🇨🇿

Dotazník adaptace na chronickou bolest

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2006

Abstrakt

Autoři předkládají novou metodu pro měření změn kognitivních procesů u pacientů s chronickou bolestí. Psychologické parametry adaptace lze vymezit na úrovni osobnosti a chování.

Na úrovni osobnosti se projevuje pokles adaptace generalizovaným afektivním diskomfortem - utrpením a kognitivními změnami: Předpokládáme změnu percepce sebe (self percepce), percipované omezení obvyklého způsobu života a sociálních vztahů (percipovaná disabilita) a percipovanou změnu tolerance vůči bolesti, zejména při vystavení další zátěži. Dotazník adaptace na chronickou bolest (DACB) měří tyto kognitivní aspekty adaptace stupnicemi Percepce sebe (7 položek; Cronbachova alfa = 0,894), Percepce omezení (5; 0,827) a Percepce tolerance (6; 0,849).

Standardizace DACB proběhla na souboru 100 pacientů s chronickou nemaligní bolestí. Kritérii validity byly testy VAS-I (Intenzita bolesti), VAS-U (Nepříjemnost bolesti), SF - MPQ (Senzorický index bolesti, Afektivní index bolesti), VAS-T (Trvání bolesti), Dotazník názorů na bolest a percepce bolesti (Přetrvávání bolesti, Konstantnost, Mysterium, Vlastní vina a Vina druhých), Dotazník copingu bolesti (Pozorování bolesti, Uzavírání se, Rezignace), BDI - SF (Deprese), VAS - S (Utrpení) a VAS - R (Omezení bolestí).

Faktor Percepce sebe koreluje s Afektivním indexem bolesti, s názory na bolest (Přetrvávání, Mysterium a Vina druhých), s copingem (Uzavírání se, Rezignace), s Depresí, Utrpením a s Omezením bolestí. Faktor vyjadřuje podstatnou část (77 procent) společné informace obsažené ve faktorech.

Faktor Percipované omezení koreluje s Afektivním indexem bolesti, s Uzavíráním se, Rezignací, Depresí, Utrpením a s Omezením bolestí. Faktor Percipo-vaná tolerance koreluje s Rezignací a Depresí.

DACB je určen pro standardní psychologické vyšetření na pracovištích léčby bolesti a pro testování průběhu a výsledku psychoterapie pacientů s chronickou bolestí. Při užití DACB s Dotazníkem názorů a percepce bolesti (PBPI) a s Dotazníkem copingu bolesti(DCB) získáváme popis dynamiky kognitivních procesů od názorů na bolest, přes aktuální vyrovnávání se s bolestí (coping), po následné změny Percepce sebe, Percepce omezení a Percepce tolerance, měřené DACB.