Charles Explorer logo
🇨🇿

Možnosti endoskopických technik v neurochirurgii při řešení hydrocefalu - první zkušenosti s využitím laparoskopie

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2006

Abstrakt

Sdělení je zaměřeno na využití endoskopických technik při léčbě hydrocefalu. Endoskopii lze využít při intrakraniálním zavádění proximálního katétru a při umísťování distálního katétru do dutiny břišní.

Z dutiny břišní je možné laparoskopicky odstranit sběhlý (dislokovaný) distální katétr nebo rozrušit srůsty či pseudocysty. Toto sdělení přináší první zkušenosti autorů s využitím laparoskopie v chirurgické léčbě hydrocefalu.

Materiál a metodika: Do souboru byli zařazeni pacienti, u kterých autoři podle klinických nálezů předpokládali změněné anatomické poměry v dutině břišní. Pacienti byli cíleně vyšetřeni standardními zobrazovacími metodami (výpočetní tomografie, magnetická rezonance a sonografie).

Laparoskopické operace byly prováděny v celkové anestezii s využitím laparoskopického instrumentária o průměru 3-5 mm (Olympus). Port pro videokameru je umístěn pod pupkem, další pracovní port umísťujeme podle patologickoanatomických poměrů pod kontrolou zraku.

Výkon provádí dětský chirurg. Intrakraniálně (u arachnoidálních cyst, septací, asymetrie komor nebo úzkého komorového systému) se tenký neuroendoskop zavádí z frontálně umístěného návrtu a umožní přesnou kontrolu zavedení proximálního katétru.

Výkon provádí neurochirurg. Výsledky: V letech 2003-2005 byli laparoskopicky operováni 4 pacienti.

Ve třech případech byl odstraněn sběhlý distální katétr a u jednoho byl odstraněn starý a zaveden nový distální katétr. Výkony proběhly bez komplikací a zkraty byly funkční.

Závěr: První zkušenosti ukazují, že v indikovaných případech může být laparoskopie přínosná při obtížném nebo rizikovém zavádění distálního katétru nebo při řešení nitrobřišních komplikací souvisejících s ventrikuloperitoneální drenáží.