Flavonoidy jsou v přírodě hojně zastoupené fenolické látky, přítomné v zelených rostlinách. Živočichové flavonoidy netvoří, mohou je však přijímat v rostlinné potravě. Jejich název je odvozen z latinského slova flavus - žlutý, a to podle jejich nejčastějšího zbarvení.
Způsobují proto barevnost některých květů a plodů a slouží tak k lákání opylovačů i šíření semen. V rostlinách jsou přítomny obvykle ve formě glykosidů především v epidermálních buňkách a v mezofylu.
Flavonoidy mají v rostlinách různé funkce, např. ochranu před UV zářením a oxidativním stresem a obranu před herbivory a některými patogeny. Ovlivňují také transport rostlinného hormonu auxinu a podílejí se na alelopatických interakcích mezi organismy.
Flavonoidy jsou sekundárními metabolity rostlin. Na lidský organismus vykazují řadu lé čebných účinků, např. antioxidační, venotonický, analgetický, protivirový, protizánětlivý, anxiolytický a sedativní.
Rostliny obsahující velké množství flavonoidů se odedávna používají v lidovém léčitelství. Významným flavonoidem je také luteolin, kterému je věnován tento přehledový článek.
Velké množství luteolinu obsahuje řada druhů ovoce, zeleniny, léčivých bylin i koření, z těch nejběžnějších a často v kuchyni používaných rostlin je to např. celer, petržel, zelená paprika, brokolice, mrkev, artyčok, rozmarýn, tymián, máta, šalvěj nebo heřmánek. Vysoký obsah luteolinu mají také arašídové slupky a rýt barvířský (Reseda luteola L.).
V současné době probíhá řada studií s pcháčem japonským (Cirsium japonicum Fisch. ex DC.) - rostlinou s vysokým obsahem luteolinu a mnoha léčivými účinky.