Tento text se zabývá nereemigrující částí české minority na ukrajinské Volyni (území bývalé Volyňské gubernie v ruském impériu). Literatura se dosud věnovala především historii minority v časovém rozmezí od doby příchodu na Volyň, tedy od roku 1868, až do reemigrace její podstatné části v roce 1947 a jejímu usazování v Československu.
Menší část volyňských Čechů však nereemigrovala a česká diaspora na Volyni tak pokračuje do dnešních dnů. Nejdříve ozřejmíme počet nereemigrujících Čechů a jejich spolkovou činnost a poté budeme analyzovat krajanský spolek Stromovka. Členové tohoto spolku jsou označováni jako krajané, ale význam tohoto pojmu ve skutečnosti dosahuje pouze na nejstarší členy.
Podobně označováni jsou však i mladší členové s ukrajinským etnickým vědomím. Stromovka pak díky svému působení a přeshraničním stykům usnadňuje mladým členům migraci do České republiky.
Stromovka je tak diasporickou organizací, jejímž cílem je mimo jiné připravovat své členy k (ree)migraci do České republiky. Ovšem v případě mladých členů je organizací, která spolu s jejich krajanským statutem udržuje tendence k migraci a pomáhá realizovat ukrajinské migrační proudy do střední a západní Evropy.